Dluhopis

Lenka Benešová updated her status.

A jedem dál. Co je to dluhopis? Když firma (nebo stát) potřebuje sehnat nějaké peníze navíc a nechce nebo nemůže přibírat či ždímat vlastníky (u firmy to znamená přibrat třeba nového společníka, nebo vydat nové akcie, u státu zas nejpravděpodobněji zvyšování daní) a z nějakého důvodu si nechce (nebo nemůže) půjčit od banky – může vydat dluhopis.

Hodnota dluhopisu (tj. cena, za kterou ho někdo koupí) – je pak dluh, který firma (nebo stát) musí majiteli dluhopisu za předem smluvenou dobu (třeba deset let) vrátit. Je to vlastně taková půjčka.

Za to, že firmě (nebo státu) někdo nákupem dluhopisu půjčil peníze, mu firma (nebo stát) platí odměnu – úrok (u cenných papírů se používá termín výnos). Velikost takového výnosu (úroku) je obvykle přímo úměrná riziku, že vám, jako investorovi, vaše investice nebude vrácena.

Takže česky: čím méně spolehlivý dlužník, tím vyšší úrok.

Logicky z toho vyplývá, že pokud takový dluhopis vydá jedna z největších a stabilních firem v ČR, jejíž vlastník zrovna v té době úspěšně zabodoval ve volbách, pojedou po něm investoři, jak slepice po flusu.

Ještě jednou: půjčka na deset let s ročním úrokem 6 %. Prakticky bez rizika, že investor svoje peníze nedostane po smluvené době zpátky. A třešnička na dortu: jednotlivý dluhopis má hodnotu 1 káčé, což znamená, že z přijatých úroků šťastný majitel dluhopisu nebude platit daně. Ohavná Kalouskovina!

Agrofert vydal 28. 12. 2012 takových korunových dluhopisů TŘI MILIARDY. Pan Babiš k tomu uvedl, že firma (Agrofert) tyhle peníze potřebovala na rozvoj. Jenže! Prodala se jen půlka. V roce 2013 cca 1,3 mld. V roce 2014 cca 200 mil.

Zbytek, cca 1,5 mld dluhopisů Agrofertu zůstal NEPRODÁN.

A kupující? Jen pan Babiš. Výhradně jen on.

Jak je to možný?

Ne, vážně, prosím vysvětlete mi, jak je možný, že takový dluhopis, který by si každý rozumný investor s potěšením vetknul do portfolia – a všechny naše a možná nejen naše bankovní domy by o něj svedly málem krvavou bitvu, aby ho mohly zařadit do svých dluhopisových fondů – NIKDO nekoupil?

Mám interní informaci, že korporátní dluhopisy Agrofertu prostě “nejsou k mání”. Což zřejmě znamená, že je nikdo “zvenku” (tj. mimo Agrofert) nemůže koupit.

Pokud by to tak bylo, znamenalo by to ovšem, že CELÁ TRANSAKCE S EMISÍ 3 MLD. KORUNOVÝCH DLUHOPISŮ JE RYZE ÚČELOVÁ A JEJÍM CÍLEM JE NEDANĚNÝ PŘÍJEM Z JEJICH VÝNOSŮ. Pro jediného držitele. Majitele Agrofertu. Andreje Babiše.

Pokud by to tak bylo, znamenalo by to také, že Agrofert NEPOTŘEBOVAL 3 mld. půjčku na rozvoj a tím pádem všechny Agrofertem vyplacené úroky NEPATŘÍ do nákladů podniku – tudíž by z nich měla být Agrofertu doměřena daň z příjmů.

Pro ilustraci: náklady vyjmuté z daňového základu za rok 2013: cca 78 milionů, za rok 2014, 2015, 2016 – za každý cca 90 milionů – tj. dohromady: cca 348 milionů. (Příjemce? Pan Babiš) Z nich by měl být doměrek daně z příjmů cca 66 milionů.

Nehledě na to, že by se tím prokázalo, že Andrej Babiš, který u nás dupe po živnostnících a chce znát každou korunu jejich příjmů a všude vykládá, jak stát okrádají na daních, dělá to samé, akorát v nehorázně větším měřítku než ten nejotrlejší hospodský. #sorryjako

…. a to pořád ještě není všechno (…to be continued…)